Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Neden analog? Hangi analog?
2011-08-15 00:00


Hepimizin
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Kendimi şanslı hissediyorum, çünkü çocukluğumda kısa bir süre de olsa analog fotoğraf makinesi hissetmişliğim, ona dokunmuşluğum var. Benim fotoğraf makinem, plastik gövdeli, herşeyi otomatik olan, optik zoom ayarı bile olmayan bir Canon’du. Yaşım küçük olduğundan fotoğrafçıya gidip film alamaz ya da banyo ettiremezdim, ama deli gibi çekmek isterdim. Abime filmleri tab ettirmesini söylediğimde (o zaman Cd’ye aktarım diye birşey yok tabi) yaktığım ya da saçma sapan çektiğim fotoğraflardan dolayı da bir güzel fırça yerdim. Ama fotoğraf çekmek, onun sonucunu beklemek gerçekten heyecan vericiydi.


Bunları anlatmamın sebebiyle belki de “Neden Analog” sorusuna yanıt vermiş olabiliyorum. Teknik detaya hiç girmeden, piksellerden ya da SLR’dan bahsetmeden benim için “Neden Analog” sorusunun cevabı, sonucu bilememenin tatlı heyecanı diyebilirim.

Analog makineyle daha önce karşılaşmamış, yeni yeni tanımaya çalışan arkadaşlar için ilk önerim fotoğraf makineleriyle arkadaş olmaları, mümkün olduğunca her yere yanında götürmeleri. Teknik detaylara gelince;

Yeni yeni çekimlere başlayacaklara önerim, 35mm film kullanan bir makine edinmeleri. Sıfır bir makine istiyorsanız Holga 135 BC ya da Holga K200NM tam size göre. Hem kullanımı kolay, hem de normal fotoğraf çekmenin yanında, kenar karartma efekti, balık gözü lensi ve vizörü gibi ekstra özellikleri var. Ama illa ki ikinci el birşeyler alacağım derseniz Agfa Optima Automatic, otomatik ayarlarıyla nesneye odaklanmanızı sağlayacaktır. Zenit’de kullanım kolaylığıyla yeni başlayanlar arasında en çok tercih edilenlerden.
Holga 135 BC ile çekilmiş bir fotoğraf
Holga K200NM ile çekilmiş bir fotoğraf

Benim gibi biraz da olsa aşinaysanız, ayarlarla çok uğraşmayayım, kadraja yoğunlaşayım diyorsanız, hele bir de makinenin dış görünüşüne önem veriyorsanız, 120mm film kullanan renkli bir Holga ya da özel sürüm Diana F+ iyi gider. Balık gözü, geniş açı ve yakın lensleri ile daha da renklendirebileceğiniz kareler elde edebilirsiniz.

Diana F+ ve Holga 120 serisinde 35mm film kullanarak ilginç sonuçlar da elde edebilirsiniz. Bu biraz da yeni deneyimlere ne kadar açık olduğunuza bağlı.Holga 120 GCFN ile çekilmiş bir fotoğraf


Kontrolün tamamen elinde olmasını isteyenlere de önerilerim biraz eskilerden. Sovyet döneminde üretilmiş bir Zenit, Zorki ya da FED, tamamen manuel ayarları ile fotoğrafçısını kendi kazanında yoğuruyor adeta. Her çekim ayrı bir deneyim. Yanında defterle dolaştırıyor insanı. Hangi gün hangi ayarda çekim yaptığını bir bir not ettiriyor bir sonraki çekimde unutmamak adına. E bunca emeğin sonunda ortaya çıkan fotoğrafın keyfi de çok başka oluyor.
Zorki 4 ile çekilmiş bir fotoğraf

Tüm bunların yanında, biraz muziplik yapmak isteyenlere ise Split Cam, Quad Cam ve Pop Cam’i şiddetle öneriyorum. Quad Cam ve Pop Cam peşi sıra 4 lensi sayesinde fotoğrafı konuşturuyor, renklendiriyor. Split Cam ise iki kareden yepyeni bir kare çıkarıyor ortaya. Eğlenmek için birebir.
Split Cam ile çekilmiş bir fotoğraf
Pop Cam ile çekilmiş bir fotoğraf


Aslında işin özü, fotoğraf çekmekten keyif almak ve sonucu beklemenin heyecanını yaşamak. Elindeki makine her ne olursa olsun, makaran bittiğinde hemen bir fotoğrafçıya, ya da karanlık odana koşuyorsan, sonuçları alıncaya kadar merakla birlikte tatlı bir heyecan yaşıyorsan, “Neden Analog?” sorusunun yanıtını kendine rahatça verebilirsin.

Bilge

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!