Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Işık Sızıntısı
2011-06-20 00:00


Analog fotoğraf makinesi olan herkesin yaşamasını dilediğim bir olay bu ışık sızıntısı. İlk okuduğunuzda kötü bir dilekmiş gibi gelebilir, zira birçok kişi ışık sızıntısını hata olarak görür, istemez, sevmez.
2 Yorum Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

IŞIK SIZINTISI – Bırak Yansın!

Analog fotoğraf makinesi olan herkesin yaşamasını dilediğim bir olay bu ışık sızıntısı. İlk okuduğunuzda kötü bir dilekmiş gibi gelebilir, zira birçok kişi ışık sızıntısını hata olarak görür, istemez, sevmez. Halbuki çok şık bir sürprizdir bence ve çoğu zaman kaza sonucu oluşur. Yani sürprizleri sevmekte, bazen kazalara izin vermekte ve ışığı içeri almakta fayda var.

Işık Sızıntısı

Peki, ışık sızıntısı nasıl oluşur?
Sanırım en çok başımıza gelen –bir kez ben de yaşadım bu şoku- filmi tamamen sardığımızı sanıp arka kapağı açmak ve o an karşımızda sarılmamış bir makara bulmak. Bir de makineyi düşürmek ve arka kapağın açılması var. Sonra da gelsin yanık kareler, ışık sızıntıları. Özellikle direk ışığa maruz kalmayan bir yerde yaşadıysanız bu kazaları ışık sızıntısı muhtemelen normal oranlarda olacaktır. Kenar ve köşelerde daha çok sızıntılar oluşacak ve fotoğrafınızın genel havasında çok bir değişiklik görmeyeceksiniz. Sondaki kareler tamamen yanmış da olabilir tabi. Ama ışığın hafifçe sızdığı önceki karelerde çok hoş sürprizlerle karşılaşacağınız kesin.

Peki ya güneşli ve ışıl ışıl bir günde yaşadıysanız bu olayı? İşte o zaman ışık sızıntısının en muhteşem ve beklenmedik noktasına geldiniz demektir. Çünkü başka bir dünyaya aitmiş görünen, renklerde büyük sapmaların olduğu, garip şekillerin oluştuğu, nesnelerin siluetleştiği fotoğraflara hazırlıklı olmanız gerekir.


 


Işık Sızıntısı   Işık Sızıntısı

Belli makinelerden örnek vermek istersek de Holga ve LC-A’den bahsedebiliriz. Çünkü Holga’ların genel özelliklerinden biri olan arka kapağın zamanla gevşemesi de ışık sızıntısı yaratıyor. Çoğu kişi kapağı siyah bantlar ile makineye sıkıca yapıştırarak sızıntılara engel olmaya çalışsa da ‘ışığı içeri alın’ diyorum ben. LC-A’lerde yaşanan durum ise filme ışık sızmasını engellemek için arka kapağın kenarlarına yapıştırılmış olan sünger hattının zamanla aşınması ve kopması.

Fotoğraflarda ışık sızıntıları elde etmek biraz şans ise olsa da yapacağınız birkaç şeyle isterseniz ışık sızıntısı yaratabilirsiniz. Ama baştan söyleyeyim ki bunlar teknik değil deneysel yöntemler, filmin tamamını yakma ya da fazla pozlama yapma olasılığı da var. Sadece biraz cesaret gerekiyor sanırım. Bu yöntemlerden ilki şu şekilde: Orta format bir makineniz var ve kendi yaptığınız bir aparat ile 35mm’ye çevirdiniz. Fotoğrafların yanmaması için de arka kapaktaki poz sayacını bir bantla kapattınız. Hoş ışık sızıntıları elde etmek istiyorsanız istediğiniz aralıklarla o bandı kaldırıp filmi ışığa maruz bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise eğer çok fazla sızıntı oluşmasını istemiyorsanız bandı kaldırdığınız süreyi kısa tutmak, özellikle güneşli günlerde dış ortamlarda.

Işık Sızıntısı   Işık Sızıntısı

Deneyebileceğin başka bir şey de 120mm ile ilgili. Tüm pozlarınızı çektiniz, filmi tamamen sarıp çıkardınız ve fotoğrafçının yolunu tuttunuz. Sarılı makarayı elinize alın ve kuvvetli bir şekilde sıkın ya da avucunuzun içinde tutup bir süre sallayın. Sarılı filmin makara üzerinde gevşediğini hissedene kadar yapabiliriniz bunu. Fark etmesi zor olsa da küçük boşluklar oluşacak filmde ve böylece ışık sızıntısı elde edeceksiniz. Bazı orta format fotoğraflarda ışık sızıntısı olurken filmin poz numaralarının da bir şekilde fotoğrafta göründüğüne rastlamışsınızdır mutlaka. Bu harika tesadüfün nasıl oluştuğunu ise kimse bilmiyor ne yazık ki.

Işık Sızıntısı   Işık Sızıntısı

Şimdi bahsedeceğim yöntem ise sanırım daha çok cesaret gerektiriyor. Çünkü diyeceğim ki; makinenizin arka kapağında küçük bir delik açın! Bunun için özellikle kapağın merkez noktasına uzak, kenarlarda bir yeri tercih etmenizi öneririm. Açtığın deliği yine bir bant ile kapatacaksınız elbette, pozların tamamen yanmasını istemeyiz. Ama yine belli aralıklarla bandı kaldırarak ışık sızıntısı elde edebilirsiniz. Özellikle kenarlarda açılan deliklerin yarattığı etki çok güzel oluyor. Çünkü ışık tam ortadan değil, deliğin açıldığı köşeden sızmaya başlıyor ve merkeze doğru azalarak ilginç bir görüntü oluşturuyor.

Işık Sızıntısı   Işık Sızıntısı

Kısacası; bırak yansın!

Mehtap Ç. 

2 Yorum
Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
Elif
Elif  2011-09-16 09:45
bizde aldık bugun filmleri biri yanık çıkmış.fevkalede

Yagiz
Yagiz  2011-06-22 03:37
Yok abi ne denediysem sızıntı elde edemedim. Sen şahitsin. :D

YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!