Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Holga Aparatları
2011-06-06 00:00


Bu haftaki önerimiz; Holga aparatlarını keşfedin ve bulduğunuz şeffaf olan her şeyi biriktirin. Çünkü onlarla çok eğleneceğiz!
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Holga! Tüm iddasını saklı tutan, keşfedilmeyi bekleyen bir klasik. Sadece deklanşöre basmakla yetinmek istemeyenler için ise bir hazine.

Bu haftaki önerimiz; Holga aparatlarını keşfedin ve bulduğunuz şeffaf olan her şeyi biriktirin. Çünkü onlarla çok eğleneceğiz!

Eskiden çiçek dürbünü vardı, hatırlar mısınız? Dürbünü elinize alıp baktığınızda her şey bölünür, dağılır, çoğalır, gözlerinizin önünde dans ederdi. Bu efektin Yeşilçam filmlerinde de sıkça kullanılmışlığı var ? Şimdi ise Holga Filtre Seti sayesinde çiçek dürbününden çıkmış gibi görünen fotoğraflar çekebiliyoruz, harika! Aynı görüntüyü istersek üçgenlerle ayırabiliyoruz, istersek dairelerle. Renkli filtrelerle ise hem yumuşak odaklama yaratabiliyor hem fotoğraflarımızı renklendirebiliyoruz.
Holga Filtre
  
Atölye Programı
Filtre setinin içinde ilginç bir grup var ki çektiği fotoğraflara bayılıyorum, ortasında delik olan renkli filtreler. Daha önceki bir yazıda Vazelin Sıvama tekniğinden bahsetmiştik, işte bu filtreler hem fotoğrafları renklendiriyor hem de farklı bir odaklama yaratarak vazelin sıvama etkisi yaratıyor. Merkezden kenarlara doğru odaklama bozuluyor, dağılıyor ve örnek fotoğraflar bana nedense rüya ya da baygınlık hallerini çağrıştırıyor. Ayrıca Filtre Seti ile birlikte gelen lens uyumlu aparat sayesinde kendi filtrelerinizi de yapabilirsiniz. Lensin önüne takılan bu aparata kendi yaptığınız, renklendirdiğiniz ya da üzerine bir şeyler çizdiğiniz şeffaf bir kağıt yerleştirip fotoğraflarınıza istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz.
Holga Filtre
  
Atölye Programı
Aynı yöntem Holga’nın iç kısmında da denenebilir. Kendi yaptığınız şeffaf kağıtları lens bölümünün arkasına yerleştirerek fotoğraflarınıza imza atabilir, sevdiğiniz bir görselin her fotoğrafınızda yer almasını sağlayabilirsiniz.Holga Filtre
  
Atölye ProgramıHer zaman söylediğimiz gibi; hataları sevin, ‘doğru’ları ve kuralları unutun. Filtreleri yanlış yerleştirin mesela ya da kenarlarını kesin. Fotoğraflarınızda renklerle bir kolaj oluşturun. Aynı fotoğrafta üst üste iki farklı filtre kullanmayı deneyin ya da değişik renkli filtreler kullanarak üst üste çekim yapın. Holga ile deneyebileceğiniz o kadar çok şey var ki!Holga Filtre
  
Atölye ProgramıMehtap Ç.

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!