Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Deneysel Kompozisyon 2. Bölüm
2011-05-08 00:00


‘Doğru fotoğraf’ diye bir şey yoktur! İstediğiniz etkiyi yaratmak için her kuralı yıkabilir, yanlış ya da hata olduğu düşünülen ne varsa dışavurumunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Bir fotoğraf da sakin ya da gürültülü olabilir. Çünkü her şeyin olduğu gibi fotoğrafların da ritmi vardır. Sessizliği el üstünde de tutabilir bir fotoğraf ya da çığlık da atabilir. Bazen renklerle, bazen objelerin yerleriyle, bazen geometrik şekillerle ya da modellerin hareketleriyle. Ve kompozisyonun özgünlüğü, özgürlüğü ve kısacası önemi burada ortaya çıkar. Çünkü bahsettiğim bir fotoğraftaki sabit nesnelerle durağan kareler yaratmak ya da koşuşurken insanları fotoğraflayarak harekete ortak olmak değil. Çevrede, doğada, dünyada ne varsa onları kullanarak fotoğrafa ritim kazandırmak.


   

Deneysel KompozisyonUpuzun bir yürüyen merdiven üzerindeki heykel misali dimdik duran insanları çekmek mesela. Bu fotoğraf hareketliliğin, yapay bir enerjinin içinde donup kalmış insanları gösteriyor bize. Kocaman bir boşluk içinde bu insanlara küçücük bir yer ayırıyor ve nereye gideceği belli olmayan bir yol açıyor sanki onlar için. Bu sessizlik çok da pozitif değil sanki…
Deneysel KompozisyonBu fotoğrafta ise tamamen farklı bir ritim var. Sanki bir şeyler koşturuyor, zıplıyor dans ediyor. Evet, bence bu fotoğrafta renkler dans ediyor. Sanki rengarenk tuşları olan bir piyano varmış gibi, o piyanodan çıkan bir şarkıyı dinliyormuşuz gibi. Ve kesinlikle gürültülü… Öndeki sabit modeller de bu ritmi bozamıyor üstelik, çünkü bu fotoğrafın ritmini renklerdeki kontrast ve karmaşa belirliyor.


Değişik bir şeyler çekmek istiyorsanız bazen belaya bulaşmalısınız ? En olmadık yerlere girmek hatta bulunmamanız gereken yerlerde hazır ve nazır olmak bu konuda size yardımcı olabilir. Hele bir de yanlış yerde, yanlış şekilde duran bir şey bulduysanız, kaçırmayın. Toz bulutunun içine atlayın, denizdekileri sahilden değil suyun içinden çekmeyi deneyin, makinenizi birazcık kirletin. Her ortam fotoğraf makineniz için uygun olmayabilir elbette ama kendiniz çözümler üretip makinenizi koruyabilirsiniz. Hem ortaya çıkacak güzel sonuçlar için değecektir.

Deneysel Kompozisyon      Deneysel Kompozisyon

‘Doğru fotoğraf’ diye bir şey yoktur! İstediğiniz etkiyi yaratmak için her kuralı yıkabilir, yanlış ya da hata olduğu düşünülen ne varsa dışavurumunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz. Odak meselesi de bu kurallardan biri. Flu fotoğraflar sizin de hoşunuza gitmiyor mu? Nesneleri odaktan çıkarıp rüyalardan çıkmış gibi görünen fotoğraflar yaratabilirsiniz bu şekilde. Özellikle Toy Camera olarak bilinen alan odaklamalı fotoğraf makineleri ile odak sapmaları yaşamak ve flu fotoğraflar elde etmek hiç de zor değildir. Makinenizi çekim sırasında hareket ettirmeyi ya da hareketli nesneleri çekmeyi de deneyebilirsiniz flu fotoğraflar elde etmek için. Bir de Bokeh etkisi var. Hani bazı fu fotoğrafların arka planındaki nesneler yuvarlak şekillere bürünür ya işte bu etki Bokeh etkisidir. Bir de ipucu: Lensinize vazelin sürerek fotoğraflarınızda ilginç bir bulanıklık yaratabilir ve vazelini lensin sadece belirli kısımlarına sürerek odak noktalarını güçlendirebilirsiniz.

Deneysel Kompozisyon      Deneysel Kompozisyon


Şimdiye kadar okuduklarınızın hiçbiri kural değil. Denemekten korkmayın.Analograf’ta tek kural bu.

mehtap ç.


 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!