Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Golden Half - İki yarım, bir tamdan iyidir!
2011-05-07 00:00


Alternatif fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, yaratıcı ve değişik çekim formatlarını denemek istiyorsanız Golden Half’ı keşfetmelisiniz.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
GOLDEN HALF

Superheadz markasının bir başka tasarım harikası: Golden Half! Makinenin arkasında yazanlar Superheadz’in analog fotoğrafçılık anlayışını özetler nitelikte: KILAVUZU BIRAKIN VE DIŞARI ÇIKIN!

Superheadz Golden Half   Superheadz Golden Half

Yarım çerçeve çekim yapan fotoğraf makineleri çok da yeni değil aslında, özellikle Japonya’da 80li yıllardan beri pek meşhurlar. Küçük boyutları ve tek bir makara filmden çok sayıda kare elde etme özellikleri sayesinde de giderek popüler hale geliyorlar. Yarım format fotoğraf makinelerinin en güzel tarafı hayatın içinden birçok şeyi çağrıştırmaları; açık bir kitabın iki sayfası gibi ya da birçok organımızın iki tane olması gibi…

Superheadz Golden Half   Superheadz Golden Half

Golden Half da yarım çerçeve çekim yapan bir fotoğraf makinesi. Hoş kauçuk kaplama gövdesi yumuşaklık hissi veriyor ve makineyi resmen sevesiniz geliyor. Kutusu ise ayrı bir sanat eseri… Makinenin yanında gelen bir makara film ise sevindirici, küçük bir sürpriz… Birçok farklı rengi ve tasarımı olan Golden Half o kadar sevimli ve dikkat çekici ki ‘Merhaba, bir fotoğrafınızı çekebilir miyim?’ sorusuna ‘Hayır’ cevabı almanız imkansız. Hatta Golden Half ile çekim yaparken birçok kişi gelip makineyi incelemek isteyebilir. İsmini 70lerden bir J-pop grubundan aldığı söyleniyor. 36 kare çeken 35mm bir film ile 72 kare çekim yapıyor. Üç diyafram ayarına sahip: güneşli, bulutlu ve flaş. Tek yapmanız gereken vizörden bakmak ve deklanşöre basmak. Golden Half ile çekilmiş fotoğrafların bir araya getirildiği bir de kitap var bahsetmek istediğim: ‘Life as a Golden Half’. Kitapta 11 Japon genç kadının ‘gençliğin yüzü’ temalı Golden Half ile çekilmiş fotoğrafları yer alıyor.

Superheadz Golden Half   Superheadz Golden Half

Alternatif fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, yaratıcı ve değişik çekim formatlarını denemek istiyorsanız Golden Half’ı keşfetmelisiniz.

Çünkü iki yarım bir tamdan iyidir!

mehtap ç.

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!