Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Blackbird, Fly
2011-05-07 00:00


Amacı eşsiz olanla yarışmak değil; sadelik ve özgürlükten gelen rahatlığı yaşatmak.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
BLACKBIRD, FLY

Superheadz markasının uzun uğraşlar sonucu yarattığı Blackbird, Fly fotoğraf makinesi 1920lere kadar uzanan Çift Lensli Fotoğraf Makinesi geleneğinin harika bir tasarım anlayışıyla yenilenmiş bir versiyonu niteliğinde. Elbette klasikleşmiş bir fotoğraf makinesi tasarımıyla yola çıkmak hiç de kolay değil. Ama Blackbird, Fly böyle bir yarış anlayışıyla yaratılmamış. Amacı eşsiz olanla yarışmak değil; sadelik ve özgürlükten gelen rahatlığı yaşatmak.

Superheadz Blackbird Fly   Superheadz Blackbird Fly

Diyafram, enstantane ve odaklama ayarları telaşa kapılmadan keyifle fotoğraf çekebilmeniz için en kolay şekilde tasarlanmış. Enstantane hızı ya da diyafram ayarının hayal ve tasarım gücünüzün önüne geçmesini istemiyor. Size yakın olmak istiyor. Belki de bu özelliği onu ileri teknoloji ürünü gelişmiş fotoğraf makinelerinden daha önemli kılıyor. Adından da anlaşılacağı gibi Blackbird, Fly özgürlük kavramıyla ilgileniyor. İsmini Beatles’ın ünlü ‘Blackbird’ şarkısından almış. Amaç giderek unutmaya başlayan analog fotoğrafçılık tutkusunu yeniden canlandırmak. Basit bir makineyle, mükemmellik derdi olmadan eski fotoğraf çekme neşesinin izini sürmek.

Superheadz Blackbird Fly   Superheadz Blackbird Fly

Evet, isminden de anlaşılacağı gibi uçma hissi veriyor fotoğrafçısına. Makineyi bel hizasında tutup vizöre yukarıdan bakarak çekim yapıyorsunuz. Eski filmlerde gördüğünüz gibi. Bu çekim özelliği fotoğraflarınızın tarzını da o kadar çok etkiliyor ki! Sakin, dingin ve acelesiz. Kuşlar gibi.

Elbette sadece uçmakla kalmıyor Blackbird, Fly. Başınızın üstünde uçan bir kuş gibi, gökyüzünden duygularınızı takip ediyor. Sizinle birlikte koşuyor, zıplıyor, tepetakla atıyor ve sağa sola yatıyor. Çekim özelliğindeki bu esneklik sayesinde istediğiniz her an, istediğiniz her kareyi fotoğraflamaya hazır! Bazen hızlı, bazen yavaş.

Superheadz Blackbird Fly   Superheadz Blackbird Fly

Makinenin birlikte hareket eden iki lensi ise trapez üzerinde hareket eden iki akrobatı, birbirine kenetlenmiş bir çifti çağrıştırıyor. Makine, her yönüyle, isminin hakkını veriyor. Çünkü yukarıdaki özelliklerin yanı sıra plastik gövdesiyle bir kuş kadar hafif.

Diğer birçok çift lensi fotoğraf makinesinin aksine 35mm film kullanıyor. Kare, dikdörtgen ve film şeridi tırtıklarını kareye dahil eden üç farklı çekim çerçevesi seçeneğine sahip. Blackbird, Fly ile üst üste çekim yapabiliyorsunuz. Çünkü deklanşör ve film sarma çarkı birbirinden bağımsız çalışıyor. Ayrıca uzun pozlama özelliğine de sahip.

Superheadz Blackbird Fly

Sessizliğin dinginliğini çekmek isteyenlere!

mehtap ç.

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!