Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Banyo Olayı 2. Bölüm
2011-04-26 00:00


Karşınızda sürrealistlerin çok sevdiği bir teknik; Solarizasyon!
Fotoğraf çizmek? Sıvı ışık?
Bazıları beklenmedik şeyler yaratmayı sever. Retikülasyon da tam onlara göre.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
EZBER BOZAN SOLARİZASYON? Karşınızda sürrealistlerin çok sevdiği bir teknik; Solarizasyon! Çapraz banyo gibi yine kazara bulunmuş bir karanlık oda harikası olan solarizasyon, Man Ray ismiyle özdeşleşmiş durumda. İlginç bir şey var ki aslında birçok farklı fotoğrafçı tarafından birbirlerinden habersiz olarak keşfedildiği düşünülüyor. Fotoğraflarınızda solarizasyon etkisi yaratmak için tek ihtiyacınız olan suni ışık ya da gün ışığı. Banyo işlemi sırasında filmi kısa süreli olarak ışığa maruz bırakıyorsunuz ve çektiğiniz objeler farklı bir tonlamaya bürünüyor, kontörlerle şekilleniyor. Zamanında yarattığı etkiye baktığımızda ise görüyoruz ki solarizasyon ezber bozan bir teknik. Bizi denemeye, yanılmaya ve beklenmeyenle yeni şeyler yaratmaya çağırıyor. Özgür olun diyor. Ortaya çıkan fotoğraflar biraz kehanet kokuyor ve her şeyin özünü çağrıştırıyor sanki. Baktığımızda gördüğümüz ne varsa onun gerisindekileri. Fotoğraflarına hayran olduğum Man Ray de solarizasyon tekniğiyle cinsiyet temasını sorguluyor aslında. Solarize edilmiş fotoğraflarıyla nü kadın ve erkek modellerin vücut hatlarını kontörler ile sınırlandırıyor, içi boşaltılmış ve çoktan belirlenmiş cinsiyet anlayışını zamanında kışkırtıcı bulunmuş bu teknikle gözler önüne seriyor. Geriye ‘Solarizayon denenmeli!’ demekten başka söz kalmıyor sanırım. Denemekten korkmayın!

Solarizasyon Örneği   Solarizasyon Örneği

Solarizasyon Örneği   Solarizasyon Örneği

SIVI IŞIKLA FOTOĞRAF ÇİZMEK! Fotoğraf çizmek? Sıvı ışık? ‘Fotoğraf çekiyorum. Biraz da resim yapsam fena mı olur?’ diye düşünen herkesin evine bir tane lazım! Bu giriş karşısında şaşırdınız belki ama sıvı ışık tekniğini en iyi bu sözler anlatıyor. Çünkü karanlık odaya girerken yanınıza bir de fırça alacaksınız. Bu kez filmlerle ve film banyosuyla değil kendinizle başbaşasınız. Jel kıvamındaki bir emülsion olan sıvı ışığı biraz ısıtıp eritiyorsunuz ve fırçanızı elinize alıyorsunuz. İsterseniz tüm fotoğrafa uygulayın, isterseniz sadece belirli bir bölüme. En iyi etkiyi siyah-beyaz fotoğraflarda verdiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Genelde fotoğraflarda yarattığı nostaljik ve eskitilmiş görünümü veren etkisi yüzünden sevilen sıvı ışık tekniği aslında fotoğraf çekmenin bir adım ötesinde. Unutmayın fotoğraf çekmek bir dışavurumdur!

Sıvı Işık Örneği   Sıvı Işık Örneği  

FOTOĞRAFLARDA ŞOK ETKİSİ: RETİKÜLASYON Bazıları beklenmedik şeyler yaratmayı sever. Retikülasyon da tam onlara göre. Bu tekniğin kendisi gibi sonuçlarının da şok etkisi yarattığını söylemek mümkün. Hızlı ısı değişimi yoluyla ortaya çıkan biçimsel sapmalar, gelişigüzel çizgiler, çatlaklar ve ağa sarılmış gibi görünen fotoğraflar ‘mükemmel ve hatasız fotoğraf’ tabularını yıkarken insan doğasındaki çatlakları fotoğraflarla yansıtmanın bir yoludur belki de. Retikülasyon tekniğinin belki de en etkileyici tarafı ‘estetik’ kavramını sorgulatması. Yaralı bir yüz hatalı mıdır?

Retikülasyon Örneği   Retikülasyon Örneği  

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!