Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Banyo Olayı 1. Bölüm
2011-04-26 00:00


‘Nasıl yapılıyor yahu bu çapraz şeysi?’ diyorsanız alacağınız basit cevap karşısında şaşıracaksınız çünkü çapraz banyo filmi yanlış kimyasalla yıkamak demek. Bayat filmleri çapraz banyo ile yıkamak da beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
ÇAPRAZ BANYOYU DENEYİN! ‘Bu renkler nasıl böyle farklı bir dünyaya aitmiş gibi görünüyor?’ Birçok kişinin bu sorunun cevabını delice merak ettiğini biliyorum. Cevap: Çapraz banyo. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği, binlerce fotoğraf arasından tüm dikkati üzerine çeken mavinin en mavi, kırmızının en kırmızı olduğu kontrastı yüksek fotoğraflar çekmenizi sağlayan bir teknik. Peki nasıl bulunmuş bu teknik? 1960lı yıllarda kimyasalların kazara karıştırılmasıyla! İşte bunu çok seviyorum! Bilindik kuralların dışına çıkmanın, ‘olmaz’ denilen şeyleri denemenin ve hatta hatalara açık olmanın nasıl sürprizler sunabileceğini görmek gökkuşağı görmüş kadar sevindiriyor beni. Çapraz banyo da fotoğraf çekmekten aldığınız keyfe ayrı bir heyecan katıyor, yarattığı inanılmaz renklerle fotoğraflarınıza bakmaya doyamaz hale geliyorsunuz. Bir de tesadüflere inanmayı zorlaştırıyor sanki. Kazara keşfedildiği 60lı yıllar Çiçek Çocukların devri sonuçta. Bence çapraz banyonun dili olsa ‘Renklere özgürlük!’ diye haykırırdı ?

Çapraz Banyo Örneği   Çapraz Banyo Örneği

‘Nasıl yapılıyor yahu bu çapraz şeysi?’ diyorsanız alacağınız basit cevap karşısında şaşıracaksınız çünkü çapraz banyo filmi yanlış kimyasalla yıkamak demek. Yani negatif filmi dia kimyasalı (E-6) ile dia filmi ise negatif kimyasalı (C-41) ile banyo işlemine maruz bırakıyorsunuz ve hokus pokus! Hayatınıza renk kattınız bile. Tek yapmanız gereken biraz cesur olup renklerin sizi şaşırtmasına bir şans vermek.

Çapraz Banyo Örneği   Çapraz Banyo Örneği


Çapraz Banyo Örneği

Özellikle gökyüzünü çektiğiniz filmleri çapraz banyo ile yıkatmanızı öneririm. Sürprizi bozmak istemem ama bayat bir film kullandıysanız morumsu bir gökyüzünde pembe bulutların önünde uçuşan mavi kuşlar görmeniz mümkün (Farklı marka filmlerin farklı renkte sonuçlar verdiğini de unutmayalım). Unutmayın kendinizi özgür bırakırsanız, renkleri de özgür bırakırsınız!

BAYAT FİLM KULLANIN! Şimdi kalkıp size ‘Biraz heyecana ne dersin? Hadi gidip bayat film bulalım!’ desem? Deneysel fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok kişinin filmlerini güneşin altında ve arabalarının torpido gözünde bekletip, hatta makinelerinin içinde aylarca unutup bayatlattığını söylesem? Bir de üstüne bazılarının çıkıp nasıl dükkan dükkan bayat film aradığını anlatsam? Hayır, ben ve tüm bu insanlar deli değiliz ? Bazen kendinizi filmlerin kollarına bırakırsınız. Sonuçları nasıl olacak bilemezsiniz, artık bahtınıza ne çıkarsa. Analograf’ın her zaman söylediği gibi, denemek iyidir, merak heyecanlandırır, sürprizler sevindirir!

Bayat Film Örneği   Bayat Film Örneği

Bayat film kullanıldığında elde edilen ilginç sonuçlar: bol grenli fotoğraflar, renk sapmaları, puantiyeler, rengarenk çizgiler, suluboya ile boyanmış gibi görünen ilginç fotoğraflar, biraz solarizasyon etkisi, düşük doygunluk ve bazen de babaannenizin albümünden çıkmış gibi görünen fotoğraflar. Bayat filmleri çapraz banyo ile yıkamak da beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Kendi deneyimlerimden kanlı canlı bir örnek vereyim. Bir tane bayat Agfa CTX dia film aldım. Bayat olmasının üzerine bir de çapraz banyo uyguladım ve karşıma çıkan küçük puantiyeler ve pembe ile boyanmış fotoğrafları gördüğümde ‘I love bayat film!’ diyerek eve doğru yola çıktım.

Bayat Film Örneği   Bayat Film Örneği

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!