Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  Agfa?
2011-04-25 00:00


- Nedir bu Agfa?
- Bir marka ya o, film üretiyor. Ha bir de eskiden analog fotoğraf makineleri üretiyormuş annemin vardı bir tane ama çoktan ölmüştür o şimdi.

Agfa hakkında öğreneceklerinizin bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
AGFA?

- Nedir bu Agfa?
- Bir marka ya o, film üretiyor. Ha bir de eskiden analog fotoğraf makineleri üretiyormuş annemin vardı bir tane ama çoktan ölmüştür o şimdi.

Agfa hakkında öğreneceklerinizin bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz (ayrıca kenara köşeye atılmış bir Agfa makinesi olan varsa hemen harekete geçsin derim ben). Agfa ile şaşırmak için bkz:

Agfa Scala

Agfa Scala siyah-beyaz dia filmi duydunuz mu hiç? Evet, ‘yok canım!’ diyen çok oluyor genelde ama siyah-beyaz dia film vardır – yani, vardı. Artık bu filmleri de banyo etmek için gereken kimyasalları da bulmak çok zor tabi ki. Siyah- beyaz filmler arasından sıyrılıp kendini göstermiş olan bu filmlerden biri de 35mm Agfa Scala. Özellikle yarattığı ara tonlamalar görülmeye değer. Zaten Agfa zamanında o kadar ilginç şeyler üretmiş ki sürekli rekabet içinde olduğu Kodak firmasını köşeye sıkıştırmayı başarmış ve de fotoğrafçıların odak noktası haline gelmiş. O yüzden şans eseri bir Agfa Scala film bulursanız sıkıca tutun onu ve hiç bırakmayın!

Agfa Scala Örnek

Peki üretilen ilk tam otomatik analog fotoğraf makinesiyle tanışmaya ne dersiniz? Onun adı Agfa Optima Ia. İnsanlar ona ‘Sihirli Göze sahip makine’ ismini takmışlar çünkü doğru diyafram/enstantane uyumu yakalandığında yeşile dönen kırmızı bir nokta varmış vizöründe. Çektiği fotoğraflar 60lı yıllara özel bir tat katıyor, İstanbul bir de bu fotoğraf makinesinin vizöründen çekilmeli mesela. Hele bir de odak ayarlarını gösteren el ele tutuşmuş tatlı figürler yok mu!

Agfa Optima Ia   Agfa Optima Ia

Çapraz banyo tutkunuysanız, renklere özgürlüklerini kazandırmayı seviyorsanız Agfa CT Preciesa 100 ASA film vazgeçilmeziniz olabilir. Bir de ipucu: Yüksek doygunluk ve kontrasta sahip fotoğraflar çıkaran bu dia filmi özellikle bayatlatmaya çalışan çok insan var. Yani ‘Bayat film iyidir!’

Agfa CT Precisa Örnek

Dünyanın en eski fotoğrafçılık ürününe merhaba diyebilirsiniz! Agfa Rodinal, efsanevi siyah-beyaz film geliştiricisi. O kadar sevilmiş ki bloglarına ‘Doğum günün kutlu olsun Rodinal!’ yazan bir sürü insanla karşılaştım. Şunu söylemeden de geçemeyeceğim; Rodinal’in formülü 50 yıldan fazla bir süre boyunca gizli kalmış. Kalitesi ise hala tartışılmaz!

Agfa Rodina

Kapanışa bir adım önce Agfacontour Professional Filmden bahsetmezsem olmaz diye düşünüyorum. Daha önceki yazımızda Solarizasyon tekniğinden bahsetmiştik. İşte Agfa’nın bu özel filmi karanlık odayı ayağınıza getiriyor ve Solarizayon etkisine yakın görünümde fotoğraflar çekiyor. Ölmeden önce denenmesi gereken filmlerden biri ?

Agfa Contour Örnek

Agfa’nın reklam ve afişleri de insanı gülümseten cinsten. ‘Eşiniz, çocuklarınız, herkes Billy’den memnun kalacak’

Agfa Reklam

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!