Şu an giriş yapmadınız ya da
Yazı :  HOLGA HAKKINDA MERAK EDİLENLER
2011-04-03 00:00


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.Holga Çin’de üretilen ve sürpriz sonuçlarıyla ünlü orta format (120mm film kullanan) bir plastik fotoğraf makinesidir (toy camera). Holga’ların düşük maliyetli tasarımı ve basit ay merceği sayesinde fotoğraflarda kenar karartma, bulanıklık, ışık sızıntıları gibi deformasyonlar oluşur.


Holga fotoğraf makinelerinin en çok sevilen tarafı fotoğrafçının üretme ve yaratıcı görüş üzerinde odaklanmasını sağlayan, ışık sızıntıları ve kenar karartma gibi sürpriz özellikleriydi. Bu anlamda Holga, Diana ve diğer plastik fotoğraf makineleri gibi kendisinden önce üretilen modellerin devamı niteliğindeydi.


  
 

Holgaların Özellikleri
Birçok Holga fotoğraf makinesi 60mm’lik odak uzaklığına sahip tek parçalı plastik bir ay merceğine ve 1 metreden sonsuzluğa kadar ayarlanabilen bir alan odaklama sistemine sahiptir. Herhangi bir basit ay merceği gibi, Holga lensleri yumuşak odaklama ve renk sapması sonuçlarını doğurur. Model isminde ‘G’ bulunan Holgalar basit bir cam lens sistemine sahiptir. Cam lensleri dışındaki tüm özellikleri her Holga ile aynıdır. Holgalar ‘güneşli’ (f/11) ve ‘bulutlu’ (f/8) şeklinde sınıflandırılan iki diyafram ayarına ve ‘N’ (1/125) ve ‘B’ olmak üzere iki enstantane ayarına sahiptir. Dış çekimlerde ve güneşli günlerde ‘N’ değerini kullanmanız önerilirken; ışığın yetersiz olduğu ortamlarda, iç çekimlerde ve gece çekimlerinde ‘B’ seçeneğini kullanmanız önerilir. ‘B’ (Bulb Mode) deklanşörü istediğiniz süre basılı tutarak uzun pozlama yapmanızı ve dilediğiniz kadar ışığı filme yansıtmanızı sağlar.

 
Holga fotoğraf makinelerinin deklanşör ve film sarma çarkı birbirinden bağımsız çalıştığından üst üste pozlama yapabilirsiniz. Standart fotoğraflarınızı panoramik karelere dönüştürebilirsiniz. Birçok Holga modeli dahili flaş, tripod girişi ve deklanşör kablosu girişi özelliklerine de sahiptir.
Holga Modelleri
120’lik film kullanan (orta format) Holgalar Holga 120S, ilk üretilen Holga’dır, orta formatlıdır.
Holga 120N, 120SF, 120FN ve 120CFN modelleri plastik lense sahip orta format makinelerdir. Plastiğin ışığa duyarlılığı camdan farklı olduğundan fotoğraflardaki renkler genellikle daha yumuşak tonludur. Holga 120GN, 120GFN ve 120 GCFN modelleri cam lens sistemine sahiptir.
Holga 120TLR ve 120 GTLR modelleri Çift Lensli Reflex (TLR) fotoğraf makinesi örnekleridir.
Holga 120PC ve 120WPC iğne deliği (pinhole) özelliğine sahip fotoğraf makineleridir
  
  
  
  
 

35 mm film kullanan Holgalar
Holga 135BC (Black Corner) modelinin dikkat çekici özelliği kenarkarartma etkisi yaratan dahili çerçevesidir.Holga 135PC,Holga 135BC modelinden uyarlanmış iğne deliği fotoğraf makinesidir. Holga K200N ve K200NM modelleri çıkarılabilir balıkgözü (fisheye) lensi sayesinde hem balıkgözü hem normal çekim yapmanızı sağlayan makinelerdir.

Holga 135TIM, yarım çerçeve formatlı bir Holga modelidir ve standart bir 35mm film ile 36 yerine 72 kare fotoğraf çekmenizi sağlar.
110mm film kullanan Holgalar Holga Micro 110 ve 110 TFS, günümüzde yaygın olarak kullanılmayan bir film formatı olan 110mm filmler için üretilmiş çok küçük boyutlu fotoğraf makineleridir.

 

Holga ile ilgili ipuçları
*Işık sızıntılarını azaltmak istiyorsanız, Holga’nın iç kısmına mat siyah boya tabakası sürebilirsiniz.
*Panaromatik film kullanırken ışık sızıntılarını engellemek istiyorsanız makinenin arka kapağındaki poz sayacı penceresini opak bant yardımıyla kapatabilirsiniz.
*Lens ve bazı modeller için tüm objektif takımı bir iğne deliği modeli (Pinholga) ile değiştirilebilir.*Plastik lens cam bir lens ile değiştirilebilir ya da tamamen çıkarılabilir.
*Yeni Holga modelleri 4.4x6cm ve 6x6cm gibi çerçeve alternatiflerine sahiptir. Çerçeve olmadan çekim yapmak 120mm filmin film düzlemine çok yakın durmasına neden olabilir.
*Holga Filtre Seti ile ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

*135 ve 120 serisi Holga’larla uyumlu Holga Fisheye Lensi makinenize takıp balıkgözü fotoğraflar çekebilirsiniz. Tüm Holga modelleriyle uyumlu Geniş Açı Lens, Tele Lens gibi lens çeşitleri de vardır.
*120mm Holga modellerini 35mm film ile kullanabilmeniz için üretilmiş Holga 35mm Adaptörü ile isterseniz film şeridi tırtıklarının fotoğraflarınızda görünmesini sağlayabilirsiniz.
*Holga fotoğraf makineleri ile şipşak fotoğraflar çekebilmeniz için Polaroid aparatı üretilmiştir. Bu aparat makinenin arka kapağı yerine takılır. Bu özellik ‘Holgaroid’ ya da ‘Polga’ olarak bilinir.
*Hasselblad gibi fotoğraf makineleri üzerinde Holga lensleri ile kullanılabilmeleri için düzenlemeler yapılmıştır.
*Holga’nın plastik lensleri Canon EOS, Nikon, Pentax, Minolta ve Olympus gibi fotoğraf makineleri ile kullanılabilir.


İlginç Teknikler
* Kağıttan Çerçeve
Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bu ilginç teknikle fotoğraflarının istediğin gibi bir çerçeveye sahip olmasını sağlayabilirsin. Tek yapman gereken Holga’nın arkasındaki boşluğa kağıttan bir çerçeve yerleştirmek. Biraz sert bir kağıt parçasını Holga’nın objektif boşluğuna göre kes (yaklaşık 8x7cm). Yapıştırmak için sağ ve sol kenarlarda 2cm boş alan bırakmayı unutma. Ortasından bir delik aç ve makinenin filmin ışık alacağı boşluğunu göz önünde bulundurarak bu kağıdı istediğin gibi çerçevelendir. Son işlem ise bu kağıdı sağ ve sol kenarlarından Holga’na yapıştırmak. 6x6cm çerçeveyi çıkarıp kendi yaptığın kağıttan çerçeveyi kullanırsan daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Fakat unutma, 6x6cm çerçeveyi çıkarırsan pilleri bantlaman gerekir. Kendi yarattığın çerçevenler istediğin her şeyi çekebilirisin. Sonuçları bizimle paylaşmayı unutma!* Fotoğraflarına İmzanı At
Bir diğer ilginç ve basit teknik ise çekilen her fotoğrafa imza atmak. Küçük ve saydam bir levha bul ve üzerine istediğin şekilde imzanı atın. Sevdiğiniz bir kişinin, kedinizin, en sevdiğiniz şarkının ismini de yazabilirsin. Holga’na taktığın 6x6cm çerçeve üzerine yapıştır. Böylece imzan çektiğin her fotoğrafta görünecek. Dikkat etmen gereken ayrıntı yazdığın şeyin fotoğraflarda yapıştırdığın tarafta değil, ters tarafta görüneceği. Fotoğraflarını çekerken bunu aklında bulundurmalısın. 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!