Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
2012-04-19 00:00


Fotoğraf makinesini elimizde tutmak ve deklanşöre basmak…
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Fotoğraf makinesini elimizde tutmak ve deklanşöre basmak… Fotoğraf çekmek elbette bundan ibaret değildir. Çektiğimiz fotoğrafların barındırdığı anlamlar, görsel güzellikler, ve çeşitli tekniklerle (farklı açılar kullanmak, bayat film kullanmak vb.) fotoğraflarımızı basit bir görsel araç olmaktan kurtarırız. Bu durumlar çekilen fotoğrafı bazen özel yapar, bazen sanat eseri.

Görsel birer sanat olarak düşünüldüklerinde fotoğrafçılık ve sinema arasında bir çok teknik benzerlik görülür. İki alanda bulunan bazı tekniklerin isimleri benzer ya da aynı olabilir. Bunlardan biri de pan tekniğidir.
Fotoğrafçılıkta kullanılan pan tekniği İngilizcedeki panning (“kaydırma”) kelimesinin kısaltılmasından gelir, ve teknik kelimenin anlamıyla doğrudan ilişkilidir.

Pan tekniği birden fazla şekilde yapılabilir fakat ana mantık tümünde “kaydırma” ya dayanır. En fazla kullanılan pan tekniği, hareketli bir objeyi hareketini belli edecek şekilde ve net bir görüntüyle elde etmektir. Biraz da bunu nasıl elde edebileceğimizden bahsedelim. Uzun bir enstantane değeri belirleriz (hareketlimizin hızına ve hareketliye olan uzaklığımıza göre değişir, örneğin bir bisikletli için uzun bir enstantane gerekirken, bir yarış otomobili için daha kısa enstantane değeri seçmemiz gerekecektir), ve enstantanemizi de göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca yüksek bir diyafram değeri belirleriz. Fotoğraflamak istediğimiz hareketli objeyi (örneğin bir bisiklet) fotoğrafımızın merkezine yerleştirip, netliğimizi bu objeye göre ayarlarız. Daha sonra pozlama boyunca hareketlimizi takip edecek şekilde fotoğraf makinemizi hareket ettiririz. Eğer gerektiği gibi titretmeden ve doğru şekilde hareketi sağlayabilirsek hareket eden cismimizi sabitmiş gibi net ve durağan fotoğraflamış oluruz. Cismimizin arka planında bulunan diğer tüm cisimler arkaya kayıyor gibi görüneceğinden, ana cismimizin hareketi belirecektir. Özellikle otomobil fotoğraflarında bu tekniğin sıkça kullanıldığından söz edebiliriz.

Ayrıca fotoğraflamak istediğimiz hareketli cisim ile aynı hıza sahip olarak da başarılı pan fotoğraflar elde edebiliriz. Örneğin bir hareket eden bir otomobili pan tekniği ile fotoğraflamak istiyoruz. Bunun için bir başka otomobile fotoğraf makinemizi sabitleyip, kadrajımızı ve netliğimizi sağladıktan sonra fotoğraflamak istediğimiz otomobil ile aynı hızda hareket ederiz. Böylece aynı hızda giden bu iki otomobil birbiri için duruyor olacaktır, fakat her ikisi için de arka fonda yer alan cisimler pan etkisini yaratacaktır.

Nispeten daha az kullanılan “zoom in, zoom out” (“yaklaş, uzaklaş”) tekniği ile çekilen pan fotoğraflar da vardır. Bu teknik ile duran bir cisme hareket kazandırabiliriz. Yine aynı mantıkta düşünelim; uzun pozlama, yüksek diyafram. Pozlama boyunca optik zoom kullanarak nesnemize yaklaşıp, uzaklaşırız. Böylece fotoğrafladığımız nesne önden arkaya doğru hareket etmiş gibi bir etkiye sahip olacaktır.

Son olarak sinemada bulunan pan tekniğine değinmek isterim. Sinema filmlerinde çok fazla rastlayabileceğimiz, kameranın hareket etmeden (kameranın yeri değişmeden sağdan sola hareket etmesi gibi) görüntünün kaydırıldığı sahneler pan tekniğiyle çekilen sahnelerdir.Fotoğrafçılıkta yarattığı etkiye sahip olmasa da, Fassbinder ‘in Martha filminde olduğu gibi efsane sahneler için pan tekniğine şükran duyabiliriz.

Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!