Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
2012-04-15 00:00


Şimdiki zamanlar hep renklidir, bütün renkleri gözümüzün önündedir. Fotoğraf da şimdiki zamanın rengini ölümsüzleştirir. Fotoğraf hayatın rengidir.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Şimdiki zamanlar hep renklidir, bütün renkleri gözümüzün önündedir. Fotoğraf da şimdiki zamanın rengini ölümsüzleştirir. Fotoğraf hayatın rengidir.

Şimdiki zamanlar geriye düştükçe, geçmiş zaman oldukça, yavaş yavaş renklerini de yitirirler. Öyle bir zaman gelir ki şimdiki zamanlar birer anı olmuşlar, siyaha ve beyaza bürünmüşler. Siyah beyaz fotoğraf denince akla gelen nostaljiyi böyle anlatabiliriz.

Siyah beyaz fotoğrafların hâlâ var olabilmelerini, fotoğrafın siyah beyaz olarak icat edilmiş olmasına borçlu olduğunu düşünenler vardır. Siyah beyaz fotoğrafın nostalji ile özdeşleşmesi ona sorgusuz sualsiz güzel duygular beslenmesine sebep oluyor diyenler vardır. Kimisine göre renklerin karmaşasından kurtulunca sade bir güzelliğe erişiliyordur, kimisine göre siyah beyaz olduğunda fotoğraf hiç olmadığı kadar derinlik kazanıyordur. Herkes siyah beyaz fotoğraf çekmese bile, siyah beyaz fotoğrafı sevmeyen insan yok gibidir. Seven herkesin kendince bir sevme sebebi vardır.

Çekilen aslında siyah beyaz bir fotoğraf değildir, beyazın üzerine siyah boyanıyordur. Bir zamanların gazeteleri, dergileri ve sinemalarında da olduğu gibi. O zamanki görsel teknoloji bu kadarına el verdiğinden, siyah beyaz görsellikler bize o zamanları anımsatır. O zamanlarda (renkli teknolojinin henüz ortaya çıkmadığı zamanlarda) çekilen fotoğraflar elimize geçtiğinde görürüz ki her şey siyahtır, her şey beyazdır. Hatta bu durum benim gibi yalnızca siyah beyaz fotoğrafın var olduğu zamanları yaşamamış insanlarda, o zamanlar tüm dünyanın siyah beyaz olduğu izlenimi yaratır. Siyah beyaz dünya, siyah beyaz fotoğraf.

Bugün hâlâ siyah beyaz fotoğraf çekiliyorsa, bu bir şekilde onlara olan bağımızın kuvvetini gösterir. Sebebinin ne olduğu önemsizdir, siyah beyaz fotoğraf güzeldir. Fotoğraf rengiyle değil hayatı anlattığı kadarıyla güzeldir.

Siyah beyaz fotoğraf denince, hiç bir renkli karesi bulunmayan ve hiçbir fotoğrafında rötuş bulunmayan efsane fotoğrafçı Henri Cartier Bresson ‘u hatırlamamak olmaz. O halde yazıyı Bresson ‘un şu sözleriyle bitirelim.

"Fotoğraf çekmek, kişinin nefesini tuttuğu, bütün benliği ve yetenekleriyle kendini bir noktaya yoğunlaştırdığı, gerçekle yüz yüze geldiği andır; görüntünün oluştuğu bu an, fotoğrafı çekene fiziksel ve entelektüel bir haz verir..."

Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!