Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Şipşak Fotoğraf ile Fotoğrafa Dokunmak
2012-04-06 00:00


Hayatımızın ne güzel bir parçasıdır fotoğraf. Yaşadıklarımız artık bir anı olduğunda, onları fotoğrafla hatırlamak en sevdiğimiz yanıdır fotoğrafın ve o hatırlatmakla kalmaz, gösterir bize hayatımızın küçük parçalarını…
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Hayatımızın ne güzel bir parçasıdır fotoğraf. Yaşadıklarımız artık bir anı olduğunda, onları fotoğrafla hatırlamak en sevdiğimiz yanıdır fotoğrafın ve o hatırlatmakla kalmaz, gösterir bize hayatımızın küçük parçalarını… Karta basılmış fotoğraf tamamlanmıştır, artık kaydettiği yaşanmışlığı saklamaya hazırdır. Anılar fotoğrafla böyle somutlaşır, anılara fotoğraf aracılığıyla böyle dokunulur.

Şipşak fotoğrafların ortaya çıkışı, bu durumun ne güzel sonucudur. Fotoğrafınızı çekiyorsunuz, 3 saniye sonra yavaş yavaş beliren görüntüsü ile fotoğraf kartı elinizde sallanıyor. Bir an önce görüntüye ulaşmak için daha hızlı sallıyorsunuz. Tüm bunlar olurken herkesin gözü elinizdeki kartta, heyecanla bekliyorlar. İşte bu heyecanı yaşattığı için de güzel ya şipşak fotoğraflar.

1948 yılında icat edilen şipşak fotoğraf makineleri, ortaya çıkışıyla birlikte en çok aranan fotoğraf makineleri oldular. Çektikleri fotoğraflara bu kadar kısa sürede, karta basılı halde ulaşmak insanları heyecanlandıran bir şeydi. Bu heyecanla başlayan şipşak fotoğraf sevdası insanları sardı ve artarak günümüze kadar geldi. Şimdilerde birçok şipşak fotoğraf makinesini antika olarak bulmak mümkünken, Fujifilm halen Instax serisi altında şipşak fotoğraf makineleri üretmekte. Şipşak fotoğrafların günümüzdeki adı Instax oldu diyebiliriz. İnsanların çektikleri fotoğrafların %90 ‘ını hiç basmadıkları düşünüldüğünde, Instax ‘lar ile bu soruna anında çözüm bulmuş olmak kulağa hoş geliyor.

Instax ‘lar şipşak fotoğraf kalitesini de ileriye taşımış durumda. Insax’la çekilen fotoğraflar kredi kartı boyutlarında olmanın yanında geniş açı kadrajları da içerebiliyorlar. Bu yalnızca yüz fotoğrafı değil, boy, grup ve manzara fotoğrafları da elde edebileceğiniz anlamına geliyor. Flaş, ışık ayarı gibi kontroller ise özel durumlara(loş ortamlar, gün ortası çekimler vb.) yönelik çekimler düşünülerek eklenmiş. Instax ‘ların kendilerine özel üretilen filmleri ile elde edilen fotoğraflardaki renk kalitesi de, Instax ‘ların şipşak fotoğraflar teknolojisinde ne kadar yol aldığının bir diğer kanıtı.

Farklı çekim konseptleri için farklı Instax ‘lar kullanmak da mümkün. Kolayca taşınabilir boyutları ve tasarımı ile sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz Instax 7s modeli eğlenceli partiler, davetler ve gün içinde yakalamak istenilen kareler için birebir.

Instax 210 Wide modeli grup ve topluluk fotoğrafları, manzara fotoğrafları gibi geniş açı çekimler için tasarlanmış. Bu model ile doğada manzara çekimleri, düğün davetleri ve kalabalık organizasyon çekimleri yapılabilir.

Instax 50s Piano Black modeli ise adeta şıklığın sembolü. Sahip olduğu kompakt yapısıyla da taşınabilir bir model olarak özel geceler, kokteyller, davetler ve partilerde kullanılmak üzere tasarlanmış.

Artık tarzınıza ve ruh halinize uygun Instax ‘ı bulabiliyorsunuz. Ayrıca değişebilen kapakları ile ruh halinizi Instax ‘lar ile takip edebilirsiniz.

Kullanmaya başladıktan sonra, Instax ‘ların ne kadar farklı şekillerde hayatımızda yer alabileceğini görüyorsunuz. Düğün davetlerinde, mezuniyet günlerinde ve aklınıza gelebilecek bu tür önemli günlerde oluşturulan anı defterlerinin fotoğraflı hale gelmesini sağlayan şeydir Instax ‘lar. Yolda yürürken en sevdiğiniz sinema oyuncusuyla karşılaşıyorsunuz ve favori oyuncunuz çekindiğiniz Instax fotoğrafın altına size özel bir de not düşüyor… Bir parti düzenliyorsunuz ve partinize gelenler Instax fotoğraf çekineceklerini bilerek geliyorlar… Instax fotoğrafların yer aldığı ortamlarda atmosferin nasıl da değiştiğini fark ettiniz mi?
İster nostalji yaşayın, ister eğlenceli olduğu kadar profesyonel fotoğrafların tadını çıkarın, Fuji Instax ‘lar ile çektiğiniz fotoğraflara anında dokunmanın eğlencesine doyamayacaksınız!

Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!