Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
2012-03-22 00:00


Doğa fotoğrafı, doğal bir yaşam alanı içindeki canlı, evcil olmayan hayvanlar ve tarımsal olarak yetiştirilmeyen bitkileri, jeolojik oluşumları ve böceklerden buzdağlarına kadar, doğal sürecin geniş çeşitliliğini tanımlar.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Doğa fotoğrafı, doğal bir yaşam alanı içindeki canlı, evcil olmayan hayvanlar ve tarımsal olarak yetiştirilmeyen bitkileri, jeolojik oluşumları ve böceklerden buzdağlarına kadar, doğal sürecin geniş çeşitliliğini tanımlar. Doğa fotoğrafçılığının kapsamını ve amacını belirten bu tanım FIAP (Fédération Internationale de l'Art Photographique) ‘a ait. FIAP ‘ın, belli unsurları özellikle belirterek tanımlama ihtiyacı duymasına baktığımızda, doğa fotoğrafçılığının üzerine düşünülmesi gereken bir alan olduğu anlaşılıyor.Doğa fotoğrafçılığı, günlük hayatta doğa fotoğrafı denince akla gelenin yanında bir takım detaylar ve dikkat edilmesi gereken özelliklere sahiptir. Baharın gelişiyle çektiğimiz fotoğrafların temasına doğayı yerleştirme isteğimizin artacağına şüphe yok. İşte bu yüzden, dikkat edilmesi gereken özellikler kulağa sınırlayıcı (ve sıkıcı) gelse de, doğa fotoğrafçılığının ne olup ne olmadığından biraz bahsedelim.

Doğa fotoğrafçılığı, doğal olanın fotoğrafını çekmeyi gerektirir. Burada bahsedilen doğallık, insan etkisinden uzaklıktır. Karadeniz de bir dağ köyünde ya da yaylada olduğunuzu düşünün. Hem de baharda, Karadeniz ‘den daha doğal neresi olur? Eğer çektiğimiz bir çiftlik hayvanı ise, Karadeniz ’de bile olsa onu doğa fotoğrafçılığı çatısının dışında tutarız. Ya da bir piknik yeri, havuz balıkları, buğdaylar… Tarım ürünlerinin fotoğraflarının bile doğa fotoğrafı olarak kabul edilmeyişi şaşırtıcı gelse de öyle. Yani İngilizcede ‘wild life’ denen, Türkçeye ‘yaban hayatı’ diye çevrilebilecek olan yaşamın dışında kalan tüm durumlar doğa fotoğrafçılığı altında düşünülmez.Doğa fotoğraflarından, içerdiği konuya göre, yabani hayat konusunda fikir vermesi, görülemeyeni göstermesi, ve tabii doğanın güzelliklerini ortaya çıkarması beklenir. Bunların yanında nesli tükenen bitki veya hayvanların fotoğraflanmasına ayrıca önem gösterilir.

Kar yağışı, ıslak sonbahar ağaçları, yağmurlu kiremitler, yeşil çimenler, bir hayvan, deniz, göl, dağ manzarası karşılaştığımızda bizi mutlu eden şeylerdir. Diğer taraftan tüm bunlar fotoğraflanası şeylerdir.Konumuz doğa fotoğrafçılığı olmuşken, FIAP ‘ın bu yıl 16. sını düzenlediği doğa bienalinden bahsetmeden yazıyı bitirmek istemem. Dünya çapında bilinirliği ve saygınlığı olan bienale ülkemizden de seçkin fotoğrafçılar katılmış ve ödüller almıştır.
Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!