Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Sovyetler ‘den Geleceğe Ölümsüz Notlar: Fotoğraf Makineleri
2012-03-08 00:00


Fed, Zorki, Lomo, Kiev, Belomo, Lubitel, Zenit, Arat… Aslında bu kelimeler birer fotoğraf makinesi markasından ibaretler, ama hepsi bir fotoğraf makinesinden daha fazlasını akla getirirler.
1 Yorum Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Fed, Zorki, Lomo, Kiev, Belomo, Lubitel, Zenit, Arat… Aslında bu kelimeler birer fotoğraf makinesi markasından ibaretler, ama hepsi bir fotoğraf makinesinden daha fazlasını akla getirirler. Bazıları adını, Rusça ‘da var olan kelimelerden almıştır ve adlarının anlamlarının fotoğraf makinelerinin karakterlerini yansıttığı düşünülür. Zorki keskin bakışlı, lyubitel (Lubitel) hevesli anlamına gelmektedir mesela. Bir de bu fotoğraf makinelerinin Rus tankı, fotoğraf makinelerinin kalaşnikovu şeklinde anılmaları durumu vardır. Tüm bunlar, bu fotoğraf makinelerinin Sovyet Efsanesi olarak tarihe kazınmalarının göstergeleridir.

Peki ne oldu da Sovyet fotoğraf makineleri böyle efsane oldu? Onları özel yapan neydi?

Sovyet fotoğraf makinelerinin bilinen en genel özellikleri sağlamlıklarıdır. Bu makinelerin hemen her kullanıcısı en az bir kez ciddi bir düşürme vakası yaşamıştır, ve onların birer Rus tankı olduğuna tecrübeyle sabit onaylarını vermişlerdir. Lubitel gibi küçük boyutlara sahip istisnaları saymazsak, Sovyet Fotoğraf makineleri ağırlıklarıyla da nam salmıştır, ki tahmin edileceği üzere bu ağırlıkların sağlamlıklarıyla bağlantısı vardır. Ayrıca, Sovyet döneminde üretilmiş ve bugüne kadar gelebilmiş, yıllandıkça güzelleşen bir çok antika modele erişebilmemiz de bu sağlamlıkları sayesindedir.

Fotoğraf makinelerinin tercih edilme sebepleri arasında, yalnızca fotoğraf çekmekteki yetenekleri göz önünde bulundurulmayabilir. Fotoğraf makinesinin kavranışı, tasarımı, boyutu, ağırlığı gibi bir çok unsur da onun seçiminde rol oynar. Sovyet üretimi fotoğraf makinelerinin öne çıkan özelliklerinden bir diğer de, bu unsurlardan biri olan deklanşör sesidir. “Fotoğraf çekilen bir yerde bir deklanşör sesi duyuluyorsa, o ses Zenit ‘e aittir.” Bu arada zenit, Latince ‘de zirve anlamına gelir.

Analog fotoğrafçılığın kendine has tadını bilenler, Sovyet tanklarının nasıl kendilerine has bir tada sahip olduğunu anlayacaklardır. Hele onlardan birini kullanmışsanız…
Fed, Zorki, Lomo, Kiev, Belomo, Lubitel, Zenit, Arat… Anlaşılan bunların hiç biri birer kelimeden ibaret değiller, gelecekte de olmayacaklar.

Fatih Öztürk

 

1 Yorum
Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
Koray
Koray  2012-08-30 04:50
BENDE SOVYET RUS YAPIMI BİR LUBİTEL 166B YE SAHIBIM. MAKINEYI BIHZAT RUSYADAN ALDIM, GERCI HENUZ CEKTIGIM RESIMLERI CIKARTTIRAMADIM ANCAK KENDINE HAS TARZI OLAN COK HOS BIR MAKINE :)

YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!