Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Yerli Malı Fotoğrafçılık
2012-02-24 00:16


Fotoğrafçılığın tarihini öğrenmek, her sanat dalında olduğu gibi, kendini fotoğrafçılığa ait hisseden insanlar için büyük önem taşımaktadır.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Fotoğrafçılığın tarihini öğrenmek, her sanat dalında olduğu gibi, kendini fotoğrafçılığa ait hisseden insanlar için büyük önem taşımaktadır. Bu tarihe göz atmak istediğimizde, günümüzde üretimi de, ulaşılabilirliği de oldukça kolaylaşan fotoğrafçılık malzemelerinin bu hale gelinceye dek uzun bir süreçten geçtiğini görürüz. Eğer bu konunun derinine inmek istersek, ışığın kimyevi maddeler üzerindeki etkisinin 15. yüzyılda ilk kez fark edilmesine kadar gidebiliriz. Ayrıca 18. yüzyılda karanlık kutunun ve karanlık kutuya girmesi sağlanan ışıkla görüntü elde edebilmenin keşfedilmesi, hem fotoğrafçılık tarihi, hem de fotoğraf malzemeleri üretimi tarihi için önemli noktalardır. Modern fotoğrafçılık mantığının temellerinin atılması ise 19. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşebilmiştir.

Fotoğrafın bu çok yüzeysel tarihçesi, dünyada fotoğrafçılık üzerine yapılan araştırmaların ve geliştirme çalışmalarının ne kadar eskiye dayandığını gösteriyor. Burada konuyu, bu çalışmaların ülkemizdeki durumuna getirmek istiyorum. Türkiye‘de fotoğraf makinesi, film, objektif ya da fotoğrafçılıkta kullanılan diğer malzeme ve kimyasalların üretimi konusunda anlatabileceğimiz bir tarih maalesef bulunmamakta.
Ülkemizde fotoğrafçılığın tamamen göz ardı edilmiş olduğunu iddia etmek yanlış olur. Öyle ki cumhuriyet öncesi Osmanlı döneminde dahî mevcut fotoğraf teknolojisinin kullanımı söz konusu olmuş. Elbette o dönemlerde fotoğrafçılığın oldukça pahalı bir sanat oluşu, onun daha çok askeri alanda kullanımına sebep olmuş. Yine de, cumhuriyet sonrasında da fotoğrafçılık, önemini artırarak, ülkemizde yaygınlaşmaya devam etmiş, ve durum 30lu yıllarda halka fotoğraf kurslarının verilmesine kadar ilerlemiştir.

Ülkemizin fotoğrafçılık tarihi elbette bunlarla sınırlı değildir. Fakat fotoğrafçılık malzemelerinin üretiminden bahsedildiğinde, böyle bir tarihin söz konusu olmadığını yinelememiz gerekiyor. Küçük bir araştırma ile öğrendiklerime göre, bu konuda girişimde bulunan fotoğrafçılar ya da girişimciler olmuş, fakat özellikle fotoğraf makinesi üretimi bir türlü başarılamayan bir hayal olarak kalmıştır. Bu küçük araştırma ile ayrıca, bahsettiğim girişimcilerden halen varlığını sürdüren 2 firma ismine ulaşabildim. Bunlardan biri fotografik kimyasallar ve solüsyon grupları üretimi yapan KIMETSAN firması, diğer ise fotoğraf banyo makineleri üretimi yapan POLYFORM firması. Bu firmaların ne kadar yerli olduğunu merak eden arkadaşlar, benim küçük çaplı araştırmamı bir adım öteye götürerek bu bilgilere ulaşabilirler. Fakat benim bu yazıda yapmak istediğim, firmalardan bahsetmek ve onların çalışmaları üzerine konuşmak değil, ülkemizde fotoğrafçılığın kullanım açısından çok fazla revaçta olmasına rağmen, fotoğrafçılık malzemeleri üretiminde bu derece eksik oluşumuzu vurgulamaktır.

Fotoğraf makinemizin üzerinde “Türkiye’de Üretilmiştir” ibaresini görmek umuduyla…

Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!