Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Deklanşör İle Fotoğraf Arasında Geçen Zamana Polaroid Bakışı
2012-02-02 00:00


Amerika ‘lı fotoğraf meraklısı Edwin Herbert Land tarafından icat edilen polaroid teknolojisinin hikâyesi, küçük kızının fotoğraflarını çeken Land ‘e kızının sorduğu “Neden fotoğraflarımı hemen, şimdi göremiyorum? ” sorusuna dayanmaktadır. Bu olayın ardından uzun süre bu konuya kafa yoran Land, 1948 yılında ilk polaroid fotoğraf makinesini yapmayı başarır.
1 Yorum Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Amerika ‘lı fotoğraf meraklısı Edwin Herbert Land tarafından icat edilen polaroid teknolojisinin hikâyesi, küçük kızının fotoğraflarını çeken Land ‘e kızının sorduğu “Neden fotoğraflarımı hemen, şimdi göremiyorum?” sorusuna dayanmaktadır. Bu olayın ardından uzun süre bu konuya kafa yoran Land, 1948 yılında ilk polaroid fotoğraf makinesini yapmayı başarır. Ardından bu fotoğraf makinelerinin seri üretimine, Edwin Herbert Land’in mercek ve ışıklara olan merakının da kanıtı olarak gösterilen gözlük firması Polaroid Corporation tarafından başlanır.







Polaroid fotoğraf çekimi tekniği instant film kullanımını esas alır. Bu film, polaroid çekim için özel olarak üretilen bir filmdir. Polaroid olarak bilinen fotoğraf makineleri de aslında instant fotoğraf makineleridir. Bu tekniğin, bu teknikte kullanılan fotoğraf makinelerinin, bu teknikle çekilen fotoğrafların adını Polaroid firmasının isminden alması, bu türün mucidi ve öncü üreticisi oluşundan kaynaklanmaktadır.

Polaroid fotoğrafların diğer teknikler ile çekilen fotoğraflardan tek farkı şipşak oluşları değildir. Polaroid makineler ile çekilen fotoğraflar, eskitilmiş bir görünüşe sahiptirler. Bu da nostaljik fotoğraflar ve deneysel çekimler oldukça önemli bir imkân demektir. Çektiğimiz anda 70’li yıllarda çekilmiş izlenimi veren fotoğraflara sahip olmak güzel bir şey tabii.







Polaroid tekniği birçok sanatsal çalışmaya konu olmuştur. Walker Evans ‘ın çalışmaları, polaroidin kullanıldığı çalışmalardan ilk akla gelenlerdendir. Bu çalışmalardan konuşulurken sinemaya da bakmak gerekir. Sayısız kısa ve uzun metrajlı filmde kullanılan polaroidler, en son 2000 yılında Christopher Nolan tarafından çekilen Memento filminde kullanılmıştır.







Tüm bunlarıdan sonra, Polaroid fotoğraf makinesi sahibi olmak daha çok bir zevk işi olarak görülse de duyurmakta yarar var: Polaroid Co., Instant adı altında bir çok model üretmiş ve 2008 yılında üretimini durdurmuştur. Yani, artık polaroid fotoğraf makineleri çektiği fotoğrafların yanında, kendileri de birer nostalji unsuru olmuşlardır.

Fatih Öztürk

 

1 Yorum
Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
magdelena
magdelena  2012-02-09 07:04
Ve tüm bu güzel nostaljik unsurlar maalesef ki kapitalist şirket politikasının esiri olmuştur. çok yanlış buluyorum ve bunun için polaroid'e de mail attım.

YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!