Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  "Çocuktum, fotografla tanıstım: Analog Kompaktlar!"
2012-01-12 23:20


Onlar sıkıştırılmış fotoğraf makineleridir ki kompakt kelimesi de buradan gelir. Konuyu gör, optik yakınlık derecesini ayarla, netliği belirle, ISO ve enstantaneyi düşün… Bunların hiç biri yoktur kompakt fotoğraf makinelerinde. Odaklarsın ve çekersin, biter.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Kompakt makineler için yapılan en genel tanım, “ceketinizin cebinde taşıyabileceğiniz boyutlara sahip fotoğraf makineleridir”, şeklindedir. Cepte taşınabiliyor oluşları, yalnızca boyutlarından ibaret değildir, biraz da mecazi anlamı vardır. Onlar sıkıştırılmış fotoğraf makineleridir ki kompakt kelimesi de buradan gelir. Konuyu gör, optik yakınlık derecesini ayarla, netliği belirle, ISO ve enstantaneyi düşün... Bunların hiç biri yoktur kompakt fotoğraf makinelerinde. Odaklarsın ve çekersin, biter.

Kompakt fotoğraf makinelerinden bahsedince, çocukluğunu analog dünyanın son demlerinde yaşayan birçok kişi gibi benim de aklıma çocukluğum gelir. Çocukluğumun hatırlayabildiğim en eski zamanlarında, annemin ve babamın kullanma hakkına sahip olduğu önemli bir aletti fotoğraf makinesi. Ben de o zamanların çoğu diğer çocuğu gibi, fotoğraf makinesinin önünde model olabiliyordum sadece. Zaman geçti, fotoğraf makinesi gözümdeki gizemini büyüttü, büyüttü. Ta ki bir gün gelip, gizlice makineyi elde edip, her nasılsa en önce kapağını açmayı merak edip, hatta açıp tüm filmi yakana kadar. Sonuç; fotoğraf makinesinden uzak durma cezası.

Günümüzde kompakt makinelerin aldığı yeni haller düşünüldüğünde, analog kompakt makinelerin pek de teknoloji harikaları olmadıkları ortada. Öyle ki dijital kompakt makineler açılır kapanır lenslerden, otomatik netlemeye, farklı modlarda çekim özelliklerinden, otomatik flaşlara kadar birçok özelliğe sahipler. Üstelik tüm bunların yanında, hâlâ ceket cebinde taşınabilir boyuttalar. Peki tüm bunlar, çocukluğumuzdaki analog kompakt makinelerin gizemini alıp götürebildiler mi? Analog kompakt fotoğraf makineleri her daim, eskiye dair olan hemen her şey gibi, eskiye dair olmuşluğun verdiği güzellikle, bizlerin gözünde torpilli olacaklar. Onlar fotoğrafla tanışmamızı sağlayan araçlardı. Onların varlığı fotoğrafa başlamamızın, ya da başlamamamızın (bkz. fotoğraf makinesinden uzak durma cezası) sebepleriydi. Ben analog kompaktlar sayesinde fotoğrafla tanışıp, fotoğrafçılığa başlayanlardanım.

Analog kompakt fotoğraf makinelerinin teknik özelliklerine de değinmek gerekir. Aslında bu konuda söylenebilecek çok fazla şey yok. Yukarıda da dediğimiz gibi, analog kompaktlarda SLR makinelerde kullanılan lensler bulunmaz, ISO ve enstantane sabittir, en ileri teknolojileri flaşa sahip olmalarıdır. Tüm bunların yanında, kompakt makinelerde en yaygın kullanılan filmler, 35mm filmlerdir. Filmlerin kullanımı ve banyosu ile ilgili süreçleri, SLR makinelerdekiler ile aynıdır. Düşününce anlaşılıyor ki, analog kompaktlardan bize kalan tek şey 35mm filmler! Biraz daha duygusal hale getirip, cocukluğumuzdan bize kalan mı desek acaba?

Fatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!