Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! İpucu :  İğne Deliği (Pinhole) Fotoğraf Makinesi Nasıl Yapılır?
2012-01-09 00:00


İğne deliğinden fotoğraf çekmek! Daha ilk duyulduğunda bile kulağa eğlenceli geliyor. Kendi makineni kendin yap, üstelik yaptığın bir fotoğraf makinesi.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


İğne deliğinden fotoğraf çekmek! Daha ilk duyulduğunda bile kulağa eğlenceli geliyor. Kendi makineni kendin yap, üstelik yaptığın bir fotoğraf makinesi. Bu hazzı tatmak, bu eğlenceyi yaşamak için, iğne deliği fotoğraf makinesine ihtiyacımız var. Bir iğne deliği fotoğraf makinesi nasıl yapılır, biraz bundan bahsedelim.İğne deliği fotoğraf çekimi, ışığın doğrusal oluşu prensibine dayanır. Şöyle ki; ışık almayan bir kutuya açacağımız iğne deliği ile, kutunun diğer yüzeyine görüntünün ters bir şekilde düşmesini sağlamış oluruz. Görüntünün düştüğü yüzeye koyacağımız film, bu görüntüyü fotoğraflamamız demek olacaktır.

Öncelikle nasıl bir gövdeye (body) sahip olmak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Bunun için silindirik ya da düz bir kutu (kahve kutusu, konserve kutusu, boya kutusu ya da kartondan yapılmış bir kutu olabilir) işimizi görecektir. Silindirik veya düz oluşu, görüntüyü kaydetme şeklimizi etkilemeyecektir. Çünkü delik, kutunun taban-tavan kısımlarından birine açılacaktır.Kutunun, bizim izin vermediğimiz halde ışık almaması dışında sertliği, rengi konusunda bir kısıtlama yoktur. Yalnız plastik kutuların veya plastik kapaklı kutuların siyah renkli olmadığı sürece ışık alabileceğini unutmamamız gerekir. Ayrıca, kutumuzun ışık geçirmediğinden emin olmak ve yansımaları önleyebilmek için, kutumuzun içini mat siyahla boyamamız gerekmektedir.

Tüm bunlardan sonra, kutumuza gerekli iğne deliğini açabiliriz. Bu işlem için de 10 numaralı iğneyi yarıya kadar batırmak önerilir. Deliğin düzgün olması önemlidir. Elbette açtığımız delik, kutunun arka yüzeyini sorunsuz görüyor olmalıdır.Filmimizi kutumuzun içine yerleştirme kısmı, karanlık oda gerektiren bir durumdur. Kırmızı ışığın kullanılabileceği bir karalık odada, filmimizin kıvrıldığında içte kalan tarafı, yani emülsiyon tarafı pozlanacağından, bu yüzün iğne deliğinden gelecek ışığa maruz kalacak şekilde kutumuza yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunu yaparken filmimizi sabitlemek için kullanacağımız yapıştırıcıların, görüntüyü düşüreceğimiz çerçevenin dışında olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Filmimizi yerleştirip karanlık odadan çıkarken, açtığımız iğne deliğini kapatacak bir kapağa ihtiyacımız olacak. Kalın mukavvadan kesilecek bir parça bu işlevi görecektir.

Artık en basit haliyle bir iğne deliği fotoğraf makinesine sahibiz. Aslında, iğne deliği fotoğraf makinelerini yapılmış halde bulmamız da mümkün. Ne de olsa, günümüzde, tüm dünyada ilgilenilen bir teknik, iğne deliği tekniği. Yine de ben, bu tekniği uygulamaya karar vermişken, hazırını almaktansa, makinemizi kendimizin yapmamızın daha eğlenceli, daha hoş olacağını düşünüyorum.

İğne deliği tekniğinin dünyadaki durumundan bahsetmişken, Dünya Pinhole Günü ‘ne de değinmek gerekir. Her yıl 29 Nisan ‘da, tüm dünyadan fotoğrafçılar iğne deliği tekniğiyle çektikleri fotoğrafları www.pinholeday.org isimli siteye yükleyerek kutlarlar.

Son olarak Kodak ‘ın kendi filmlerinden iğne deliği tekniği için önerdiği modellerini, ve ortalama pozlama sürelerini yazının sonuna ekliyor, ve deneyerek yanılarak çekeceğiniz iğne deliği tekniğinin tadını çıkarmanızı diliyorum.


Film

Açık/Güneşli

Kapalı/Bulutlu

TRI-X Pan, T-MAX 400 veya
ROYAL Pan Film 4141 (ESTAR Thick Base)

1-2 saniye

4-8 saniye

T-MAX 100 Film

2-4 saniye

8-16 saniyeFatih Öztürk

 

Henüz yorum yapılmamış
İlk yorum yapan siz olun. Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!