Şu an giriş yapmadınız ya da
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
2011-12-15 00:00


Filmlerimizi kendi ellerimizle yıkamak, analog fotoğraf deneyimine kanlı canlı devam etmek demek!
4 Yorum Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


Deklanşörün sesini duyduk ve görüntüyü filmin üzerine kaydettik. Bu kadarla bitmiyor. Kendi gördüğümüzü görünür hale getirmek de sürecin parçası. İşin içine dahil olabiliriz. Karanlık oda, analog fotoğrafın çağrışımlarından belki de en gizemli ve çekici olanı. Filmlerde ve kitaplarda başka anlamlar yüklenmiş metaforik halleriyle karşılaşıyoruz sık sık. Bir atmosfere, bir yaşam biçimine gönderme yapan; belki biraz klişeleştirilmiş, erotik, bilinmez, günümüzde artık biraz nostaljik...

Ama filmlerimizi kendi ellerimizle yıkamak, tüm bunların ötesinde analog fotoğraf deneyimine kanlı canlı devam etmek demek. Rafa kaldıracağımız nostaljik ve belirsiz bir kavram değil, kendimize ait yeni zevkleri ve yeni yapma biçimlerini keşfedebileceğimiz bir yer karanlık oda. Analog fotoğrafın sunduğu anında tüketilmeyen bu sürecin ve insana açtığı alanın tadını çıkarmak bize kalıyor. Belki de ilk seferinde beceremeyeceğiz. Deneyip görmek lazım. İhtiyacımız olan şey: cesaret.

Bu yazıda, siyah beyaz filmlerin nasıl yıkanacağından bahsedeceğim. Yıkama işleminden sonra, filmlerimizi CD’ye aktarım için bir yere verebilir, daha sonra beğendiklerimizi bastırabiliriz ya da fotoğraf baskısını kendimiz yapabiliriz. Ama bu aşamaya kadar kendimiz nasıl gelebiliriz ona bakalım.

Film yıkama işlemi temel olarak film üzerine kaydettiğimiz görüntüyü çeşitli kimyasallar yardımıyla görünür hale getirmektir. Bunu yaparken ihtiyacımız olan şeyler;

o Film yıkama tankı ve onun içerisindeki spiral yani makara. Filmimizi bu makaranın üzerine saracağız.

o Kimyasallar: Bunlardan üç adet var; geliştirici (developer), durdurucu (stopper) ve sabitleyici (fixer). Bu üç adet kimyasaldan geliştirici görüntüyü ortaya çıkarmamıza yarıyor. Durdurucu artık filmin gelişmeyi durdurması için var. : ) Sabitleyici ise adından da anlaşılacağı filmi artık ışığa karşı etkisiz hale getirerek, görüntüyü sabitliyor.Tüm bu kimyasallar hazır olarak satılıyor. Bu arada, durdurucu yerine sirke kullanabiliriz gönül rahatlığıyla.

o Hipo temizlik maddesi ya da biraz sıvı deterjan

o Açacak. Filmi kasetten çıkarmak için kullanacağımız herhangi bir alet olabilir.

o Makas

o Mandal

o Kronometre

Aslında film yıkarken bir karanlık odaya bile ihtiyacımız yok. Karanlıkta yapmamız gereken işlem; filmi kasetten çıkarıp spirale sarmak ve spirali film yıkama tankının içine koymak. Bundan sonrasını aydınlıkta yapabiliyoruz. Yani teçhizatlı bir karanlık oda yerine tamamen karanlık olduğundan emin olduğumuz herhangi bir mekan yeterli. Ya da karanlıkta yapılması gereken kısım için karanlık çantalardan (changing bag) kullanabiliriz.

Öncelikle kimyasallarımızı hazırlayıp plastik kaplara koymakta yarar var. Geliştirici ve sabitleyici kimyasalları paket üzerinde yer alan talimatlara göre hazırlayıp plastik şişelere koyuyoruz. Durdurucuyu ise söylediğim gibi sirke ile suyu karıştırarak hazırlayabiliriz.

İlk olarak, filmi kasetin içinden herhangi bir açacak yardımıyla çıkarıyoruz. Çıkardığımız filmi, spirale sarıp tankın içerisine yerleştiriyoruz. Buraya kadar her şey karanlıkta. Burdan sonra aydınlığa geçbiliriz. Film tankının içerisine talimatın üzerinde yazan kadar geliştiriciyi koyuyoruz ilk olarak, ne kadar süre geliştirilmesi filmin türüne göre değişim gösteriyor. O yüzden geliştirme süresini belirlemek için filmin ve kimyasalın talimatlarına bakmak gerek mutlaka. Ayrıca hangi film için ne kadar yıkamak gerekiyor internetten bulunabilir. Fakat sık aralıklarla tankı hareket ettirmekte yarar var. Dairesel hareketler olabilir. Ajitasyon dediğimiz bu işlem çok önemli çünkü eğer tankı yeteri kadar hareket ettirmezsek, filmin her yerine kimyasal ulaşmaz ve film az gelişebilir ya da kontrastı düşük olabilir. Kimyasallarla olan işlemlerin hepsinde aynı ajitasyonu yapacağız. Bu arada süreyi tutmak için kronometremiz olmalı, unutmayalım. Geliştirme işi bittikten sonra, hazırladığımız durdurucu solüsyonunu (sirke ve su demiştik) tankın içine koyuyoruz yeteri kadar bekledikten sonra durdurucuyu döküp, sabitleyici kimyasalını alıyoruz. 5-10 dakika durması gerekiyor sabitleyicinin tankta, yine aralıklarla tankı hareket ettirmeyi ihmal etmiyoruz tabi ki.

Kimyasallarla işlemi tamamladıktan sonra tankın içindeki banyoyu döküp 25-30 dakika kadar filmleri suyun altında yıkıyoruz. Akan suyun altında bu yıkama olayı önemli çünkü iyice yıkamazsak filmin üzerinde kalan kimyasal kırıntıları daha sonra lekelenmeye yol açabilir. En son filmi tanktan çıkarmadan önce ise, hipo temizlik maddesi ya da birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı ile filmlerimizi yıkıyoruz ki kurutma aşamasında üzerinde su damlacıkları olmasın.

Şimdi filmleri tanktan çıkarabiliriz. Sıra filmleri kurutmaya geldi, kuru ve tozsuz bir yere asalım filmlerimizi. Burada ağırlıklı mandal kullanmamız lazım, filmlerin gergin durması için. Yine bu çeşit mandallar satın alınabilir tabi ama evdeki mandallardan da kendinize has çözüm üretebilirsiniz. Filmlerimiz kuruduktan sonra ise kesip film koruyucuya yerleştirdik, bitti. Gidip güzel bir çay demleyebiliriz.

 

4 Yorum
Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.
erin
erin  2012-12-20 06:29
ıyı gunler ben bu ıste cok ecmıyım dıyebılırım? analog makına kullanımına yeni gectim. daha hemen evde kendım banyo yapamayabılırım ama merak ettıgım bazı durumlar var. malzemelerı nerde bulabılırz ve malzemelerın tam lıstesı nedir. renklı filmler için daha farklı bir yntemmi uygulanmakta. verdiğiniz bilgiler için cok tesekkurler :)

tuğçe
tuğçe  2012-01-31 09:25
yazıda tank ve makara deniliyor ya, bunlar hali hazırda satılan şeyler mi yoksa herhangi kapalı bir kutu vs de iş görür mü?

Seda
Seda  2011-12-17 09:12
ben teşekkür ediyorum :D

merve
merve  2011-12-17 12:01
olurunu hep merak ettiğim bu güzelliği bu kadar yalın bir şekilde bize aktardığınız için teşekkürler :) yazının fotoğraf baskısı kısmını merakla bekliyorum

YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!