Şu an giriş yapmadınız ya da

Yazı

YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
Fotoğraf makinesı aldınız ve nasıl kullanılacağını bilmiyorsunuz. Bu yazıyı okuduktan sonra artık işiniz daha kolay olacak. Yazım da genellikle en basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Fotoğraf makinanızı verimli şekilde kullanmak istiyorsanız öncelikle otomatik modu bi’ kullanmayacaksınız. En kötü durumunuz da “P” modunu kullanmalısınız.
Devamı...
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
Fotoğraf makinesini elimizde tutmak ve deklanşöre basmak…
Devamı...
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
Şimdiki zamanlar hep renklidir, bütün renkleri gözümüzün önündedir. Fotoğraf da şimdiki zamanın rengini ölümsüzleştirir. Fotoğraf hayatın rengidir.
Devamı...
Hayatımızın ne güzel bir parçasıdır fotoğraf. Yaşadıklarımız artık bir anı olduğunda, onları fotoğrafla hatırlamak en sevdiğimiz yanıdır fotoğrafın ve o hatırlatmakla kalmaz, gösterir bize hayatımızın küçük parçalarını…
Devamı...
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
Doğa fotoğrafı, doğal bir yaşam alanı içindeki canlı, evcil olmayan hayvanlar ve tarımsal olarak yetiştirilmeyen bitkileri, jeolojik oluşumları ve böceklerden buzdağlarına kadar, doğal sürecin geniş çeşitliliğini tanımlar.
Devamı...
Belge, bir gerçekliğe tanıklık eden döküman demektir. Belgesel ise belge niteliği taşıyan anlamına gelir. Bu durumda belgesel, gerçeğin kendisine ulaşmanın ve o gerçeği kavramanın yolu olarak görülebilir.
Devamı...
Fed, Zorki, Lomo, Kiev, Belomo, Lubitel, Zenit, Arat… Aslında bu kelimeler birer fotoğraf makinesi markasından ibaretler, ama hepsi bir fotoğraf makinesinden daha fazlasını akla getirirler.
Devamı...
Fotoğrafçılığın tarihini öğrenmek, her sanat dalında olduğu gibi, kendini fotoğrafçılığa ait hisseden insanlar için büyük önem taşımaktadır.
Devamı...
Amerika ‘lı fotoğraf meraklısı Edwin Herbert Land tarafından icat edilen polaroid teknolojisinin hikâyesi, küçük kızının fotoğraflarını çeken Land ‘e kızının sorduğu “Neden fotoğraflarımı hemen, şimdi göremiyorum? ” sorusuna dayanmaktadır. Bu olayın ardından uzun süre bu konuya kafa yoran Land, 1948 yılında ilk polaroid fotoğraf makinesini yapmayı başarır.
Devamı...
Onlar sıkıştırılmış fotoğraf makineleridir ki kompakt kelimesi de buradan gelir. Konuyu gör, optik yakınlık derecesini ayarla, netliği belirle, ISO ve enstantaneyi düşün… Bunların hiç biri yoktur kompakt fotoğraf makinelerinde. Odaklarsın ve çekersin, biter.
Devamı...
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
Filmlerimizi kendi ellerimizle yıkamak, analog fotoğraf deneyimine kanlı canlı devam etmek demek!
Devamı...
Beklenmedik zamanlarda hediye vermek hepsinden güzel. Öyle durup dururken. Ama özel günler için de iyi bir çözüm var : beklenmedik bir hediye!
Devamı...
Hepimizin
Devamı...
Holga Sualtında. İşte denediklerim, öğrendiklerim bir de çektiklerim.
Devamı...
Analog fotoğraf makinesi olan herkesin yaşamasını dilediğim bir olay bu ışık sızıntısı. İlk okuduğunuzda kötü bir dilekmiş gibi gelebilir, zira birçok kişi ışık sızıntısını hata olarak görür, istemez, sevmez.
Devamı...
Her fotoğrafın bir hikayesi vardır. Birileri hızla hayatına devam ederken, fotoğrafçı o hayatların bir karesini sonsuza kadar dondurur ve kaydeder. Başkalarının hikayesini anlatır.
Devamı...
Bu haftaki önerimiz; Holga aparatlarını keşfedin ve bulduğunuz şeffaf olan her şeyi biriktirin. Çünkü onlarla çok eğleneceğiz!
Devamı...
Golden Half ve Blackbird, Fly der ki: Kılavuzu bırakın ve dışarı çıkın!
Devamı...
‘Doğru fotoğraf’ diye bir şey yoktur! İstediğiniz etkiyi yaratmak için her kuralı yıkabilir, yanlış ya da hata olduğu düşünülen ne varsa dışavurumunuzun bir parçası haline getirebilirsiniz.
Devamı...
Yazı :  Blackbird, Fly
Amacı eşsiz olanla yarışmak değil; sadelik ve özgürlükten gelen rahatlığı yaşatmak.
Devamı...
Alternatif fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, yaratıcı ve değişik çekim formatlarını denemek istiyorsanız Golden Half’ı keşfetmelisiniz.
Devamı...
Denemekten korkmayın. Analograf’ta tek kural bu.
Devamı...
‘Nasıl yapılıyor yahu bu çapraz şeysi?’ diyorsanız alacağınız basit cevap karşısında şaşıracaksınız çünkü çapraz banyo filmi yanlış kimyasalla yıkamak demek. Bayat filmleri çapraz banyo ile yıkamak da beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor.
Devamı...
Karşınızda sürrealistlerin çok sevdiği bir teknik; Solarizasyon!
Fotoğraf çizmek? Sıvı ışık?
Bazıları beklenmedik şeyler yaratmayı sever. Retikülasyon da tam onlara göre.
Devamı...
Karanlık oda nedir? Orada neler yapılır? Olanakları nelerdir? Bu hafta
Devamı...
Yazı :  Agfa?
- Nedir bu Agfa?
- Bir marka ya o, film üretiyor. Ha bir de eskiden analog fotoğraf makineleri üretiyormuş annemin vardı bir tane ama çoktan ölmüştür o şimdi.

Agfa hakkında öğreneceklerinizin bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Devamı...
YENİ! Duyuru :  Misafir Bloggerlar Aranıyor
YENİ! Yarışma :  Çatı
YENİ! Yazı :  Zenit Kullanımı
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Siyah Beyaz
YENİ! Yazı :  Fotoğrafa Pan Bakmak
YENİ! Yazı :  Siyah Beyaz Fotoğraf
YENİ! Etkinlik :  Şip-Şak Analograf Hatırası
YENİ! Yazı :  4 Mevsim Fotoğraf
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Gökyüzü
YENİ! Yarışma :  Analograf Yarışma, Geometri
YENİ! Yazı :  Siyah-Beyaz Film Banyosu
İpucu :  Su Altı Holga
Etkinlik :  Analograf Galeri
Yazı :  Blackbird, Fly
Yazı :  Agfa?
Duyuru :  Sen de yaz!